موتورهاي جستجوگر

اذهب الى الأسفل

موتورهاي جستجوگر

پست من طرف mohsen في الإثنين أبريل 21, 2008 12:16 pm

موتورهاي جستجوگر (با درجات متفاوتي از موفقيت)، در واقع يك كار انجام مي دهند:
فراهم آوردن يک وسيله جستجوی ساده برای كمك به كاربران در رسيدن به اطلاعات مورد نياز براي نيل به اين مهم، موتورهاي جستجوگر از اطلاعات موجود در پايگاه داده شان كمك مي گيرند. اطلاعات اين پايگاه داده نيز به روش هاي گوناگوني تامين مي شود. كار جمع آوري داده را اسپايدرها بر عهده دارند. اما آيا همه موتورهاي جستجوگر، اسپايدر دارند؟ آيا همه اسپايدرها مثل هم کار می کنند؟
با توجه به نوع جمع آوري اطلاعات، شيوه ارايه نتايج و مواردی ديگر، موتورهاي جستجوگر به انواع گوناگوني تقسيم مي شوند كه عبارتند از:

• Search Engine
• Directory
• Meta Search Engine
• Pay Per Click Search Engine
• Specialty Search Engine

الف- - Search Engine يا موتور جستجوگر
در اين نوع از موتورهاي جستجوگر، كار جمع آوري اطلاعات بر عهده اسپايدرها است. در حالت كلي زماني كه صحبت از موتور جستجوگر مي شود، مقصود، اين نوع آن است.
پايگاه داده اين نوع از موتورهاي جستجوگر بزرگتر از ساير انواع است و اطلاعاتي را كه آنها ارايه مي دهند، معمولا" به روزتر مي باشد. عمليات به روز رساني و گسترش پايگاه داده موتور جستجوگر از يک هفته تا چند ماه به طول مي انجامد.
اسپايدرها، هيچ گاه از كار نمي ايستند و به طور مداوم به جمع آوري اطلاعات مشغول هستند. ممكن است اطلاعات جمع آوري شده توسط اسپايدرها از صفحات جديدي باشد و يا اطلاعات به روز شده از صفحاتي باشد كه قبلا" هم به آنها مراجعه کرده اند.
وقتي كه صحبت از تكنيك هاي بهينه سازي رتبه سايت ها (SEO) مي شود در واقع تكنيك هايي مطرح اند كه براي كار با اين نوع از موتورهاي جستجوگر مؤثرند. بعضي از اين نوع موتورهاي جستجوگر عبارتند از :

Google, MSN, Altavista, NorthernLight, WiseNut, Teoma, …
ب _ Directory يا فهرست
دايركتوري ها اطلاعات را در گروه هاي مختلف دسته بندي مي كنند. تفاوت اصلي دايركتوري با يك موتور جستجوگر در اين است كه دايركتوري اسپايدر ندارد
دارندگان سايت ها به دايركتوري مراجعه مي كنند، گروه مناسب براي سايت خود را در آن بر مي گزينند و سايت خود را به آن گروه معرفي مي كنند.
پس از آنكه اطلاعات سايت ها به گروه هاي مختلف ارسال شد، ويراستاران دايركتوري آن اطلاعات را بررسي مي كنند. در صورتي كه گروه درخواست شده، با زمينه فعاليت سايت معرفی شده يكي باشد و همچنين ساير قوانين دايركتوري نيز رعايت شده باشد، سايت معرفی شده را در گروه ياد شده مي پذيرند و در غير اين صورت از قبول آن امتناع مي كنند.
در صورتي كه كاربران استفاده درستي از گروه هاي دايركتوري بنمايند مي توانند اطلاعات مفيدي را به كمك آنها كسب كنند.
دايركتوري از وجود يک سايت مطلع نمي گردد مگر زماني كه آن سايت به دايركتوري معرفي شود تا در يكي از گروه هاي آن قرار گيرد.
يكي از ايراداتي كه به دايركتوري ها وارد مي شود اين است كه سايت هاي مرده زيادي در خود دارند. به عبارت ديگر يك سايت بعد از آنكه به آن معرفي شده است ديگر به فعاليت خود ادامه نداده است اما با اين حال هنوز هم دايركتوري آنرا به عنوان يك سايت فعال به كاربران معرفي مي كند.
البته دايركتوری هاي حرفه اي با استخدام ويراستاران زيادي تلاش بسياري براي رفع اين نقص مي نمايند. امكان دارد دايركتوري ها براي بررسي اين مورد از اسپايدرها هم كمك بگيرند. در اين مورد خاص، كار اسپايدر اين است كه بررسي كند كه آيا سايت هايي كه قبلا" در گروه ها قرار گرفته اند، هنوز هم فعال مي باشند؟
قرار گرفتن در پايگاه داده دايركتورهاي عمده، نقش مهمي در کسب رتبه های بالا در موتورهاي جستجوگر (نوع اول) دارد. دايركتوري هاي عمده عبارتند از : Yahoo, Look Smart , Dmoz


ج - Meta Search Engine يا ابرجستجوگر
ابرجستجوگر از نتايج ساير موتورهاي جستجوگر استفاده مي كند. كار آن بدين صورت است كه سوالات كاربران را هم زمان به موتورهاي جستجوگر مختلفي ارسال و نتايج جستجوي آنها را بررسي مي كند و در نهايت رتبه هاي بالاي آنها را بعنوان نتايج جستجوي خود نشان مي دهد. اين نوع موتور جستجوگر اسپايدر ندارد.
مهم ترين آنها عبارتند از: MetaCrawler, DogPile, IXQuick, Mamma
د – Pay Per Click Search engine يا موتورهای جستجوگر رتبه به ازای پول!
کار آنها بسيار شبيه يك مزايده است:
با توجه به واژه كليدي انتخابي، براي بالاترين رتبه، بايد بالاترين قيمت نسبت به ساير متقاضيان پرداخت شود.
در واقع نحوه ارائه نتايج جستجو در PPC به اين ترتيب است كه اگر سايتي خواهان بالاترين رتبه (رده اول)‌ در نتايج جستجوي آن می باشد، بايد بالاترين رقم به ازاي هركليك را نسبت به تمام رقبا بپردازد.
به عنوان مثال اگر سایتی مکان اول را برای عبارت "persian carpet" به قیمت 28 ریال خریده باشد، هر بار که عبارت یاد شده جستجو گردد و کاربر با دنبال کردن پیوند ارایه شده به سایت خریدار مراجعه کند، 28 ریال از سوی سایت خریدار رتبه به موتور جستجوگر باید پرداخته شود. اگر هزار نفر این کار را انجام دهند آنگاه 1000 * 28 ریال باید پرداخته شود.
البته اینگونه نیست که اینگونه از موتورهای جستجوگر فقط سایتهایی را نمایش دهند که با آنها قرارداد تجاری دارند. بلکه ابتدا تمام سایتهایی را که با آنها قرارداد تجاری دارند، نمایش می دهد و سپس سایتهای دیگری را برای تکمیل کردن نتایج جستجوی خود به سایتهای یاد شده می افزایند.
روش ارایه نتایج در یک موتور جستجوگر رتبه بازای پول
سایتهای رده 110 و 111 برای عبارت "free stuff" هزینه می پردازند که بالاتر از سایت رده 112 ایستاده اند. به عبارتهای sponsored listing و additional listing توجه کنید. فکرش را بکنید که 111 سایت حاضر به پرداخت پول برای این عبارت بوده اند در حالیکه همه آنها می دانسته اند در چه رتبه ای نشان داه خواهند شد. اگر فرض کنیم که سایت رده 111 برای هر کلیک تنها یک سنت بپردازد و اختلاف هر رتبه با رتبه های دیگر تنها یک سنت باشد آنگاه سایت رتبه اول حاضر به پرداخت 111 سنت برای هر کلیک بوده است. سایتهایی را مشاهده کرده ام که حاضر به پرداخت 14 دلار به ازای هر کلیک نیز بوده اند!
این رقابت شدید در این نوع از موتورهای جستجوگر می تواند ناشی از بازده بسیار بالای این نوع موتورهای جستجوگر و همینطور اطمینان دارندگان سایتها از فروش خود باشد. البته می توانید سایتهایی را که ناشیانه حاضر به پرداخت رقم بالایی شده اند را هم به دلایل بالا بیافزایید.
فوايد آنها:
• دارنده سايت تنها زماني پول مي پردازد كه واقعا" بيننده اي به سايت او بيايد.
• سايت تقريبا" در عرض چند ساعت و يا حداكثر يك هفته در نتايج جستجو قرار مي گيرد و ديگر نيازي به چندين ماه ماندن نيست تا در نتايج جستجوي ساير موتورهای جستجوگر قرار گيرد که آن هم معلوم نيست در چه رتبه اي قرار خواهد گرفت.
• سايتی اگر بالاترين رتبه را مي خواهد، كافي است که بالاترين قيمت را بپردازد و ديگر نيازي به كاربرد تكنيك هاي رايج براي كسب رتبه های بالا نيست.
• يک سايت با استفاده از سيستم این موتورهای جستجوگر در نتايج جستجوی شرکای تجاری آنها هم قرار می گيرد.
ه – Specialty Search Engine يا موتورهای جستجوگر خاص
اين نوع از موتورهاي جستجوگر بر موضوعي خاص تمركز دارند و تنها سايت هاي مرتبط با آن موضوع را در پايگاه داده خود قرار مي دهند. به عنوان مثال يكي از آنها ممكن است تنها سايت هاي ايراني را بپذيرد و موضوع فعاليتش سايت هاي ايراني باشد.
اين موتور‌هاي جستجوگر معمولا اطلاعات تخصصي‌تري را ارائه مي‌دهند زيرا معمولا توسط افراد متخصص در آن زمينه اداره مي شوند. موتورهای جستجوگر منطقه ای و موضوعی نیز به اين دسته تعلق دارند. در اين مورد مي توان به مواردی نظير: ChemicalSearch, IndustrySearch اشاره كرد.


Alltheweb : يك موتورجستجوي خيلي بزرگ كه اعتبار و عموميت زيادي دارد. درسال 2002 ظاهراً يکي از مهمترين رقباي Google بشمار مي رفت . در يك بررسي صورت گرفته توسط Pandecta magazine ، كه در چهارمين سه ماه سال 2002 انجام شده است ، تخمين زده شده است كه alltheweb دومين و بزگترين پايگاه داده را دارد , همچنين در تست ارتباط نيز خوب كار ميكند و بعد ازگوگل و wisenut در رتبه سوم است. اما در تست سرعت معمولا شكست ميخورد.

Altavista : موتورجستجوي پيشگامي است كه توسط overture درفوريه 2003 خريداري شده است.

Ask jeeves : يك موتورجستجوي نسبتاً عمومي است. ادعايش براي شهرت اين است كه به شما اجازه ميدهد تا بجاي استفاده تنها از كلمات كليدي بتوانيد درخواست خود را بصورت يک سئوالات متني توضيحي واردكنيد. Ask jeeves ازteoma ، overture و ODP نتايج جستجو را دريافت ميكند.

Excite : يكي از موتورهاي اصلي جستجو است.

Google : بزرگترين ، سريعترين و دقيقترين موتور جستجو است . گوگل با سيستم pagerank خودش مشهور است

Hotbot : يك موتورجستجوي نسبتاً عمومي است ، اگرچه محبوبيت آن شديدا با تسلط پيدا كردن گوگل كاهش يافته است. Hotbot يكبار گزارش شده است كه بزرگترين پايگاه داده را در اختيار دارد. دريك بررسي صورت گرفته توسط pandecta magazine تخمين زده شده است كه چهارمين پايگاه داده بزرگ را بعد ازگوگل ، alltheweb و wisenut دارد . hotbot به منظور رسيدن به سرعت از فن آوري محاسبه موازي بهره برداري ميكند ( شبكه ايستگاه هاي كاري ). زماني كه شما قدرت محاسبه تركيبي اين مولفه هاي كوچكتر را اضافه ميكنيد، شما كارايي طبقاني ابركامپيوتر را به دست مي آوريد.

Lycos : خود را به عنوان يك موتورجستجو مطرح کرده است و در اواخر دهه 90 داراي رتبه بالايي از لحاظ محبوبيت بين کاربران اينترنتي بوده است.

Overture : بزرگترين و عمومي ترين موتورجستجوي PPC است , كه قبلاً به عنوان GoTo شناخته شده است

Teoma : يك موتورجستجوي نسبتاً جديد است . درمقايسه با oldiesمانند altavista .

Yahoo : يكي ازاولين و دوست داشتني ترين دايركتوريهاي وب است. Yahoo درحال حاضر ( 2002 ) سايتي است كه بيشترين بازديد كننده را در اينترنت دارد
avatar
mohsen
مدیر کل
مدیر کل

تعداد پستها : 129
Age : 31
آدرس پستي : فیروزکوه
Registration date : 2008-04-10

خواندن مشخصات فردي http://www.mohsenseraj65.blogfa.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد